O BLOGU

Blog POSTAW NA SIEBIE powstał w kwietniu 2017 roku. Założyłem go 4 miesiące po wyjściu z zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień. Założyłem go, ponieważ dostrzegłem, że coraz więcej osób zachęca do obstawiania zakładów bukmacherskich, a nikt nie mówi czym to grozi. Postanowiłem to zmienić. Zacząłem opisywać swoją historię: od pierwszego kuponu, przez pobyt w ośrodku, po wyjście na wolność i nowe życie. Ku przestrodze dla innych i z nadzieją, że komuś pomogę.

Na początku blog pomagał przede wszystkim mi. Był czymś w rodzaju terapii. Dodatkiem do niej. Z czasem okazało się, że blog pomaga także innym. Pojawiły się wiadomości od czytelników. Od hazardzistów, ale i ich rodzin.

Hazardziści pisali, że po lekturze bloga zaczęli dostrzegać, że ich hazard jest problematyczny. Inni dopiero zaczynali to rozważać. Część z tych osób zdecydowała się na leczenie, a wiem, że kolejne osoby zamierzają pójść w ich ślady.

Pisali (i wciąż piszą) do mnie rodziny hazardzistów. Partnerki, mamy, ojcowie, rodzeństwo… Wszyscy tak bardzo przerażeni, że nie potrafię tego opisać. Wszystkim, którzy zwracają się do mnie o pomoc tłumaczę, że pomocy należy szukać u specjalistów, w ośrodkach leczenia uzależnień. Ja jedynie mogę powiedzieć/napisać jak to było u mnie. I właśnie to, z tego co czytam w wiadomościach od czytelników, ludziom pomaga. Ułatwia to zrozumienie tej choroby oraz jej mechanizmów.

Wszystkie te wiadomości utwierdzały i wciąż utwierdzają mnie w tym, że to co robię ma sens. Że blog ma sens. Ilość tych wiadomości oraz ich treść sprawiły, że w pewnym momencie zacząłem zastanawiać się nad tym, czy nie wykonać kolejnych kroków.

Efektem tych rozważań było to, że 10 lutego 2019 roku ujawniłem się (dotychczas prowadziłem bloga anonimowo). Zrobiłem to po to, by łatwiej byłoby mi wykonać owe kroki. Postanowiłem, że będą one zmierzać w kierunku działań służących profilaktyce dot. uzależnienia od hazardu oraz dalszej pomocy hazardzistom, ich rodzinom i bliskim.