O „POSTAW NA SIEBIE”

„POSTAW NA SIEBIE” to projekt służący pomocy hazardzistom i ich bliskim oraz profilaktyce dot. uzależnienia od hazardu. Nazywam się Szymon Bartnicki i jestem jego autorem. Witam na moim blogu! 

Jestem hazardzistą uzależnionym od zakładów bukmacherskich, po leczeniu w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Grałem ponad 10 lat, nie gram blisko 4, a od przeszło 3 staram się pomagać ludziom z podobnymi problemami do moich oraz przestrzegać przed nimi.

W przeszłości pisałem m.in. dla „Piłki Nożnej”, w Legii Warszawa (prowadziłem stronę internetową Akademii Piłkarskiej) i w Polskim Związku Piłki Nożnej (pisałem o piłce młodzieżowej na portalu „Łączy nas Piłka”).

Blog POSTAW NA SIEBIE powstał w kwietniu 2017 roku. Założyłem go 4 miesiące po wyjściu z zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień. Zauważyłem, że coraz więcej osób zachęca do obstawiania zakładów bukmacherskich, a nikt nie mówi czym to grozi. Postanowiłem to zmienić. Zacząłem opisywać swoją historię: od pierwszego kuponu, przez pobyt w ośrodku, po wyjście na wolność i nowe życie – bez hazardu. Ku przestrodze dla innych.

Na początku blog pomagał przede wszystkim mi. Był czymś w rodzaju terapii. Dodatkiem do niej. Z czasem okazało się, że blog pomaga innym, o czym pisałem powołując się na wiadomości czytelników TU i TU. Hazardzistom otwiera oczy, pobudza świadomość i chęć podjęcia leczenia. Pomaga też ich rodzinom i bliskim. Pomaga w zrozumieniu zachowań osób uzależnionych, szerszym poznaniu tej choroby oraz jej mechanizmów.

Wszystkim osobom uzależnionym od hazardu oraz współuzależnionym, które do mnie piszą, zawsze odpisuję, że pomocy należy szukać u specjalistów – terapeutów leczenia uzależnień, w poradniach i w ośrodkach leczenia uzależnień. Ja dzieląc się swoimi doświadczeniami staram się ich w tym wesprzeć i to, jak piszą, jest im pomocne.

Obawa przed reakcją innych sprawiła, że przez niemal 2 lata prowadziłem bloga anonimowo. Rosnąca liczba wiadomości od czytelników oraz ich treść utwierdziły mnie jednak w przekonaniu, że to co robię ma sens. Zmotywowało mnie do też do kolejnych działań i 10 lutego 2019 roku „odkryłem karty”. Miesiąc później prowadziłem już wykłady profilaktyczne dot. uzależnienia od hazardu.

Swoją hazardową historią dzielę się także w mediach. Chcę w ten sposób docierać do kolejnych osób, budować świadomość ludzi dot. tej choroby, którą jest uzależnienie od hazardu.

Pomoc hazardzistom i ich bliskim oraz profilaktyka dot. uzależnienia od hazardu – temu służy projekt „POSTAW NA SIEBIE”. Ponadto chcę założyć fundację, która będzie zajmować się minimalizacją szkód hazardowych.