O „POSTAW NA SIEBIE!”

„POSTAW NA SIEBIE!” to projekt służący pomocy hazardzistom i ich bliskim oraz profilaktyce dot. uzależnienia od hazardu. Nazywam się Szymon Bartnicki i jestem jego autorem. 

Jestem terapeutą uzależnień w procesie certyfikacji. Jestem również hazardzistą uzależnionym od zakładów bukmacherskich, po leczeniu w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień i dalszej terapii. Grałem 10 lat, a od blisko 5 lat wspieram osoby zmagające się tym uzależnieniem i buduję świadomość na temat tej choroby.

Z „Postaw na siebie!” zaczynałem jako trzeźwiejący hazardzista. Na początku był to blog, na którym opisywałem swoją hazardową historię ku przestrodze dla innych. Pisanie o moim hazardowym życiu pomagało mi. Było czymś w rodzaju „terapii”, a w zasadzie dodatkiem do niej. Z czasem okazało się, że to co pisałem pomaga i innym. Zaczęli do mnie pisać inni hazardziści, którzy poszukując pomocy w sieci trafiali na mojego bloga. Czytając go dostrzegali podobieństwa do własnych przeżyć, a zwracając się do mnie oczekiwali tego, że pomogę im je zmienić. Wiadomości od osób poszukujących pomocy u mnie w przeszłości publikowałem na stronie postawnasiebie.org – TUTAJTUTAJ, czy TUTAJ. Były one motywacją do dalszego rozwoju.

Moja pomoc początkowo miała charakter wsparcia. Wszystkim, którzy poszukiwali ratunku u mnie zawsze tłumaczyłem, że pomocy należy szukać u terapeutów uzależnień. Ja zaś dzieliłem się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas terapii, budowałem świadomość na temat uzależnienia i motywowałem do tego, aby do tych terapeutów trafiali. Ciągle rosnąca liczba osób, które się do mnie zgłaszały oraz fakt, że często problemem oprócz hazardu były także inne uzależnienia sprawiły, że podjąłem decyzję o tym, by rozpocząć szkolenie dla terapeutów pracujących z osobami uzależnionymi i członkami ich rodzin – Studium Terapii Uzależnień, które prowadzone jest przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

W ramach profilaktyki dot. uzależnienia od hazardu prowadzę wykłady m.in. w szkołach i klubach piłkarskich. Łącznie poprowadziłem ich 28, m.in. w Lechu Poznań, Jagiellonii Białystok, Pogoni Szczecin, czy w Widzewie Łódź. Profilaktyce służy także moja obecność w mediach. Wirtualna Polska, Onet, “Pytanie na śniadanie”, Dzień dobry TVN”, “Skandaliści”, “Press, Gazeta Wyborcza, CANAL+, “Ocaleni”, Newsweek, Republika TV, Sekielski o nałogach”, “Angora”… Dzielę się swoją historią, by budować świadomość na temat tej choroby i motywować do konfrontacji z nią.

Na co dzień cały czas poszerzam swoje doświadczenia zawodowe. Jako terapeuta w procesie certyfikacji pracuję w Ośrodku Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy w Otwocku oraz w Centrum Zdrowia i Psychoterapii w Warszawie. Dodatkowo, w ramach projektu „Postaw na siebie!”, prowadzę konsultacje online dla hazardzistów i ich bliskich znane czytelnikom serwisu jako „POMOC ONLINE”. Ponadto chcę założyć fundację, która będzie zajmować się minimalizacją szkód hazardowych.

UKOŃCZONE SZKOLENIA:
– Szkolenie „DBT: Najważniejsze zasady i techniki”. Jego organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Integracyjnej.

– „Wykorzystanie Dialogu Motywującego w pracy z osobami doznającymi przemocy w rodzinie”. Szkolenie poprowadziła Dorota Jaszczak-Kuźmińska. Jego organizatorem była Fundacja ETOH.
„Psychopatologia dzieci i młodzieży. Zdobycie wiedzy i nabycie praktycznych kompetencji w diagnozowaniu pracy psychoterapeutycznej z pacjentami o podwójnej diagnozie”. 50 godzin dydaktycznych w terapii poznawczo-behawioralnej.

– „Jak pracować z młodzieżą, by nie chciała brać?”. Organizatorem szkolenia była Fundacja po DRUGIE, która zajmuje się pracą z młodzieżą w kryzysie bezdomności i w trudnej sytuacji życiowej.



– „Profilaktyka używania substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież jako zadanie szkoły”. Szkolenie organizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Jego wykonawcą był ETOH – Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych.

– „Przywiązanie czy uwiązanie”- szkolenie realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia odnoszącego się do prowadzenia projektów szkoleniowych dotyczących wykorzystywania skutecznych metod profilaktyki i terapii w odniesieniu do uzależnień behawioralnych. Jego organizatorem była Śląska Fundacja Błękitny Krzyż.

– „Wykorzystanie dialogu motywującego w profilaktyce uzależnień”. Szkolenie organizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Jego wykonawcą był ETOH – Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych.

– „Profilaktyka uzależnień chemicznych i behawioralnych”. Szkolenie organizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Jego wykonawcą był ETOH – Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych.

– „Terapia osób z uzależnieniami behawioralnymi”. Szkolenie organizowane przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego na zlecenie Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

WESPRZYJ „POSTAW NA SIEBIE” W SERWISIE PATRONITE!

Udostępnij lub wyślij: