O “POSTAW NA SIEBIE”

„POSTAW NA SIEBIE” to projekt służący pomocy hazardzistom i ich bliskim oraz profilaktyce dot. uzależnienia od hazardu. Nazywam się Szymon Bartnicki i jestem jego autorem. 

W przeszłości pracowałem m.in. dla „Piłki Nożnej”, Legii Warszawa (prowadziłem stronę internetową Akademii Piłkarskiej) i Polskiego Związku Piłki Nożnej (pisałem o piłce młodzieżowej na portalu „Łączy nas Piłka”). Obecnie znany jestem jako hazardzista, który w oparciu o swoje doświadczenia wspiera osoby z podobnymi problemami i buduję świadomość społeczeństwa na temat choroby, którą jest uzależnienie od hazardu.

Jestem hazardzistą uzależnionym od zakładów bukmacherskich, po leczeniu w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Grałem 10 lat, nie gram blisko 5, a od kwietnia 2017 stoję za sterami “Postaw na siebie”. Początkowo był to blog, na którym opisywałem swoją hazardową historię. W tamtym czasie irytowało mnie, że coraz więcej osób zachęca do obstawiania zakładów bukmacherskich, a nikt nie mówi czym to grozi. Postanowiłem to zmienić dzieląc się swoimi doświadczeniami.

Na początku blog pomagał przede wszystkim mi. Był czymś w rodzaju terapii. Dodatkiem do niej. Z czasem okazało się, że blog pomaga innym, o czym pisałem powołując się na wiadomości czytelników TU, TU, czy TU. Hazardzistom otwiera oczy, pobudza świadomość i chęć podjęcia leczenia. Pomaga też ich rodzinom i bliskim. Pomaga w zrozumieniu zachowań osób uzależnionych, szerszym poznaniu tej choroby oraz jej mechanizmów.

Wszystkim osobom uzależnionym od hazardu oraz współuzależnionym, które do mnie piszą, zawsze tłumaczę, że pomocy należy szukać u specjalistów – terapeutów i psychoterapeutów w poradniach i w ośrodkach leczenia uzależnień. Ja dzieląc się swoimi doświadczeniami staram się ich w tym wesprzeć i to, jak piszą, jest im pomocne.

Obawa przed reakcją innych sprawiła, że przez niemal 2 lata prowadziłem bloga anonimowo. Rosnąca liczba wiadomości od czytelników oraz ich treść utwierdziły mnie jednak w przekonaniu, że to co robię ma sens. Zmotywowało mnie do też do kolejnych działań i 10 lutego 2019 roku “odkryłem karty”. Miesiąc później prowadziłem już wykłady profilaktyczne dot. uzależnienia od hazardu. Dziś mam ich na koncie blisko 30.

Obecnie “Postaw na siebie” to projekt, który służy pomocy hazardzistom i ich bliskim oraz profilaktyce dot. uzależnienia od hazardu. Ponadto chcę założyć fundację, która będzie zajmować się minimalizacją szkód hazardowych.

WESPRZYJ “POSTAW NA SIEBIE” W SERWISIE PATRONITE!

Udostępnij lub wyślij: