Zakłady bukmacherskie. Ostatnio wrzuciłem na Twittera screen jednej ze stron w kontekście informowania o tym, że zakłady dozwolone są od 18 lat. Ponieważ wpis wzbudził spore zainteresowanie, postanowiłem sprawdzić w jaki sposób informują o tym polscy bukmacherzy.

W Polsce obowiązuje zakaz gry dla osób poniżej 18 roku życia. Bukmacherzy zaś mają obowiązek informowania o tym, co jest uregulowane w ustawie o grach hazardowych. A jak to wygląda w praktyce? Na rynku działa obecnie 11 legalnych bukmacherów. Na potrzeby powstania tego wpisu postanowiłem odwiedzić ich strony internetowe.

STS

Informacja: „Zakaz wstępu na stronę internetową i uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia” znajduję się na samym dole strony, w jej stopce. U góry, na slideshow, gdzie zmieniają się reklamy, pojawia się natomiast informacja: „SZYBKO I PROSTO! W STS założysz konto bez dowodu osobistego”. Oczywiście, chcąc założyć konto trzeba zaznaczyć opcję „Oświadczam, że ukończyłem 18 lat” i pewnie jest dalsza weryfikacja, ale czy młody zorientuje się, że robi coś złego tak jak wtedy, gdy jako nieletni próbuje kupić alkohol? Moim zdaniem nie.

FORTUNA

„Zakaz uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia” – czytamy na dole strony, w jej stopce. Można do niej szybciej dotrzeć niż w STS, ponieważ strona jest krótsza i jest mniej przewijania. Pytanie tylko, czy i ilu graczy skojarzy zakłady bukmacherskie z „grą hazardową”, bo przecież ja sam wielokrotnie słyszałem, że to nie hazard…

BETFAN

Po wejściu na stronę główną informacji o tym, że jest to dozwolone od lat 18 – brak. Szukam. Zakładka „SPORT” – informacji brak. „LIVE” – informacji brak. „ESPORT” – informacji brak. „ROZRYWKA” – informacji brak. „O NAS” – brak. Regulamin – tak! Jest w nim informacja: „Udział w Zakładach Internetowych BetFan jest dozwolony wyłącznie dla osoby, która ukończyła 18 lat”. Gdy klikam w ”OTWÓRZ KONTO” – w formularzu trzeba zaznaczyć opcję „Oświadczam, że ukończyłem 18 lat”. Także jak coś to jest.

TOTOLOTEK

Po wejściu na stronę główną, zanim zdążyłem cokolwiek kliknąć, pojawiło się okno: „GRAJ Z GŁOWĄ! 18+ Witryna zawiera treści przeznaczone dla osób dorosłych. Potwierdź swój wiek”. W połowie strony pada jeszcze zdanie „Zakaz gry dla osób poniżej 18 roku życia”. Brawo!

FORBET

Zanim zdążyłem zobaczyć stronę pojawił się komunikat: „Witryna zawiera treści przeznaczone dla osób dorosłych. Potwierdź swój wiek”. Ponadto na stronie głównej jest też informacja: „Zakaz wstępu na stronę internetową i uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia”. Szkoda tylko, że na samym dole strony i bardzo małą czcionką.

LVBET

Na stronie głównej informacji o zakazie gry dla osób poniżej 18 roku życia nie zauważyłem. W dolnej części strony jest 5 porad. Każda w osobnej w zakładce, ale tam też nic o osiemnastce nie dostrzegłem. Klikam ZAREJESTRUJ SIĘ. U innych w formularzu na dzień dobry trzeba było zaznaczyć „Oświadczam, że ukończyłem 18 lat”, lecz nie tutaj. Może na kolejnej podstronie jest? Nie wiem, bo by do niej przejść trzeba było wprowadzić podstawowe dane, a ja już tego nie robiłem. W regulaminie jest: „Udział w zakładach wzajemnych-bukmacherskich przez sieć Internet na stronie lvbet.pl mogą brać jedynie osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat i skutecznie przeprowadziły proces rejestracji określony w § 5 niniejszego Regulaminu, które dokonują wpłat do Spółki lub wypłat od Spółki za pośrednictwem dostawców usług płatniczych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1-4, 6 i 9 Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych”. W regulaminie podobne zapisy mają jednak wszyscy, ponieważ zmusza ich do tego ustawa.

PZBUK

„Strona przeznaczona wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 rok życia” – to zapis ze strony głównej. Jest co prawda w dolnej części, ale jest czarno na białym.

TOTALBET

„Zakaz wstępu na stronę internetową i uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia” – to informacja ze strony głównej. Tylko dla formalności informuję, że z jej niemal samego końca.

MILENIUM

„Wejście na stronę internetową oraz udział w grze hazardowej dozwolony tylko dla osób pełnoletnich” – to zdanie ze strony głównej. Z jej samego dołu.

ETOTO

„Zakaz wstępu na stronę internetową i uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18. roku życia” – przeczytacie na stronie głównej, o ile zamknięcie komunikat: „Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach dostosowania serwisu…”. Na samym dole.

BETCLIC

Strona główna. Suwakiem na sam dół i jest: „Zakaz wstępu na stronę internetową i uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia”.

Ale po co to wszystko?

Zakaz dla osób poniżej 18 roku życia. Wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat. Podobne informacje są na stronie wszystkich polskich bukmacherów. U większości nawet na głównej stronie, lecz na jej końcu. U niektórych do odnalezienia dopiero w regulaminach… Są jednak też wyjątki, które według mnie są godne naśladowania.

Pierwszy to Totolotek, w którym po wejściu na stronę główną, zanim zdążyłem cokolwiek kliknąć, pojawiło się okno: „GRAJ Z GŁOWĄ! 18+ Witryna zawiera treści przeznaczone dla osób dorosłych. Potwierdź swój wiek”. Drugi to Forbet, gdzie zanim zdążyłem zobaczyć stronę pojawił się komunikat: „Witryna zawiera treści przeznaczone dla osób dorosłych. Potwierdź swój wiek”.

Ktoś powie, że to pierdoła… Ok. Niech ta pierdoła będzie więc na stronach także innych firm bukmacherskich.

Jak młody będzie chciał się napić alkoholu, to pewnie się napije. W sklepie nie powinni mu go jednak sprzedać, jeżeli nie ma ukończonych 18 lat. Z grą w zakłady bukmacherskie jest podobnie.

Wchodząc do sklepu monopolowego młody widzi +18. Wie to też z domu. Tu z grą w zakłady bukmacherskie jest różnie. Dlatego napisałem ten tekst.

Trzymając się porównać do sklepów z alkoholem: Chciałoby się, żeby „kartka” +18 nie była trzymana przez bukmacherów „pod ladą”, a była wieszana „na drzwiach” jak na stronach Totolotka i Forbet.

Nie ze względu na jedną, czy drugą ustawę, ale w ramach odpowiedzialności społecznej biznesu. Żeby młody wiedział, że jeśli kombinuje z zakładami, to jest tak jak z alkoholem.

Żeby wiedział, że to od 18 lat. Chociaż tyle na początek. Jest jeszcze kwestia ryzyka uzależnienia, o czym też wypadałoby otwarcie przestrzegać. O tym jednak innym razem.

Zobacz także: Dziennikarze i zakłady bukmacherskie

Udostępnij lub wyślij:

One thought on “Dozwolone od lat 18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *