25 września, w ramach profilaktyki dot. uzależnienia od hazardu, poprowadziłem wykłady dla zawodników Akademii Lecha Poznań. Tematem zainteresował się redaktor Radosław Nawrot z poznańskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Efekty naszej rozmowy były częścią tekstu o tym, jak Lech przygotowuje swoich piłkarzy do życia pozaboiskowego. Publikacja ukazała się w minioną sobotę.

fot. Przemysław Szyszka/lechpoznan.pl

(…)

– Środowisko, w którym znajdują się ci młodzi zawodnicy, jest szczególnie podatne na uzależnienie od hazardu – ostrzega Szymon Bartnicki. Chodzi przede wszystkim o obstawianie meczów u bukmacherów, które dzisiaj jest bardzo proste i dostępne w internecie.

(…)

– Mnie to nie przeszkadza, że dziennikarze reklamują hazard i firmy bukmacherskie – mówi Szymon Bartnicki, którzy przez 10 lat był uzależniony od hazardu. – Traktuję to jak występ aktora w reklamie innych produktów, chociażby alkoholu. Nie to jest problemem, że mamy takie reklamy. Gorzej, że nie zawsze towarzyszy im informacja o ryzyku uzależnienia.

(…)

Lech Poznań to pierwszy klub, który zorganizował podobne zajęcia. Uczestniczyli w nich piłkarze z grup wiekowych U-15, U-17, U-19 oraz rezerw Kolejorza.

Szymon Bartnicki relacjonuje: – Opowiadałem o swoich słabościach. I choć nie był to pierwszy mój wykład, nie było to łatwe. Zawodnicy Lecha szybko zdjęli jednak ze mnie ten ciężar, najpierw uważnie słuchając tego co mam do powiedzenia, a później aktywnie uczestnicząc w rozmowach. Miałem poczucie tego, że mnie słuchają. Adepci Akademii Lecha, oprócz mojej historii, poznali definicje hazardu, symptomy świadczące o tym, że hazard staje się problemowy, czyli uzależnia oraz fazy rozwoju uzależnienia od hazardu. Moim celem nie było to, by zabraniać im gry w zakłady bukmacherskie i opowiadać jakie to złe. Chciałem, by byli świadomi, że to hazard, że może uzależnić i czym wówczas to grozi.

Całość na poznańskiej stronie Gazety Wyborczej – TUTAJ.

Zobacz także:
Wykłady dla Akademii Lecha Poznań

Udostępnij lub wyślij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *