Na jednym z wykładów w szkole, który miałem przyjemność poprowadzić zapytałem ósmoklasistów: „Czy ktoś nie wie, co to są zakłady bukmacherskie?” – nikt się nie zgłosił. Pomyślałem, że są nieśmiali, ale zapytałem ponownie: „Ktoś wie, co to są zakłady bukmacherskie?” – zgłosili się wszyscy.
I nie ma w tym nic złego. Pod warunkiem, że wiedzą też, że zakłady bukmacherskie przeznaczone są dla osób pełnoletnich. Pod warunkiem, że wiedzą, że zakłady bukmacherskie to hazard i czym grozi uzależnienie od hazardu.
Ja nie wiedziałem, zacząłem grać mając 16 lat, uzależniłem się i ponosiłem konsekwencje. O konsekwencjach można poczytać na blogu. Do szkół chodzę po to, aby przestrzec przed tym uczniów prowadząc wykłady w ramach profilaktyki dot. uzależnienia od hazardu.
Wykład w szkole trwa godzinę lekcyjną. W tym czasie dzielę się swoją hazardową historią. Opowiadam czym jest hazard i jak rozpoznać to, że robi się problematyczny. Pokazuję mechanizmy uzależnienia od hazardu na swoim przykładzie, a dzięki nawiązaniom do czasów, gdy sam chodziłem do szkoły i jak w niej się czułem (na początku odrzucony przez innych, później starałem się budować zainteresowanie wokół siebie przez hazard), spotykam się z uwagą nawet najbardziej niesfornych uczniów.
Zobacz także: Wykłady dla klubów piłkarskich
Jak wynika z projektu badawczego „Nastolatki w sieci hazardu. Pogłębiona analiza zjawiska hazardu online z perspektywy grających nastolatków jako grupy szczególnie narażonej na zagrożenia będące jego skutkiem”1 z 2017 roku, wiekiem podwyższonego ryzyka jest 16 lat. Przeciętny wiek rozpoczynania gry za pieniądze to 15 lat, lecz co dziesiąty grający nastolatek zaczął grać za pieniądze zanim skończył 14 lat. Więcej na ten temat można przeczytać – TUTAJ.
Szkoły zainteresowane moimi wykładami zapraszam do kontaktu drogą mailową: kontakt@postawnasiebie.org.
SZYMON BARTNICKI
Poniżej prezentuję referencje, które otrzymałem właśnie za wykłady w szkołach: