Ludzie, którzy mają problem z hazardem i sięgają z tego powodu po pomoc na ogół mówią o tym, że chcą przestać grać. To jednak nie wystarczy, by uporać się z tym problemem. Aby zrobić to skutecznie potrzebna jest ZMIANA, szereg zmian w życiu, które długo było przecież hazardowi podporządkowane.
Spotkałem się z opinią, że mając problem z hazardem, terapia nie jest potrzebna. Że można poradzić sobie samemu. Że da się przestać grać, bez jakiejkolwiek pomocy. Jeżeli należysz do osób, które tak uważają, zastanów się, ile razy udało Ci się już przestać? Dlaczego wracałeś? Jak długo chcesz radzić sobie samemu? Ile razy jeszcze chcesz przestać? Ile razy musisz jeszcze wrócić? Co jeszcze musi się wydarzyć abyś dostrzegł/a efekty radzenia sobie samemu? Nie znam Twoich efektów, ale domyślam się ich. Z jakiegoś powodu czytasz bowiem ten tekst. Może to dobry moment, aby z pomocy skorzystać? Tak. Wiem, że nie jest łatwo. Wiem też, że…warto.
Faktem jest, że trafiają do mnie osoby, które mimo wcześniejszych prób terapii, nie zdołały uporać się z hazardem. Osoby te miały krótszą lub dłuższą przerwę od gry, następnie wracały do niej, a niedługo później wracały problemy. Większe od poprzednich. Dlaczego ich terapia okazała się nieskuteczna? Najprawdopodobniej dlatego, że uczestniczący w niej ludzie nic (lub prawie nic) w swoim życiu nie zmienili. Oczywiście, istnieje też możliwość że terapeuta nie był wystarczająco dobry. Rzecz w tym, że nawet najlepszy terapeuta, nawet cała drużyna najlepszych terapeutów, nie pomoże, jeżeli osoba uczestnicząca w terapii będzie w niej bierna i terapia nie będzie podparta zmianą.
Dlaczego zmiana jest tak ważna? Jeżeli swoje życie latami podporządkowujesz jakiejś osobie lub zachowaniu, nie zmieni się ono samoistnie wraz ze zniknięciem tej osoby, czy przerwaniu danego zachowania. Z hazardem jest podobnie. Człowiek nie uzależnienia się od niego z głupoty. Uzależnienia się od tego, co mu daje. A daje bardzo dużo i jest to bardzo ważne. Gdyby było inaczej, nikt by w tym nie tkwił wobec strat jakie ponosi.
Czym jest zmiana? Znalezieniem nowych sposobów radzenia sobie z emocjami. Naprawą relacji. Rozwojem osobistym. Poprawą jakości życia. Uczynienie go satysfakcjonującym. Zdobyciem narzędzi do radzenia sobie z przeciwnościami jakie przynosi.
Osiągając to, hazard przestaje być do czegokolwiek potrzebny. I o to w tym chodzi.
Zobacz także:
Nieskuteczna terapia
Terapia, czyli rozwój
Nie wystarczy przestać