Co szóste dziecko między siódmym, a siedemnastym rokiem życia odwiedza strony o charakterze hazardowym. Połowa rodziców nie wie o tym, że ich dziecko gra. Moi rodzice też nie wiedzieli, ale Twoje dziecko nie musi skończyć tak jak ja.

Jak wynika z projektu badawczego „Nastolatki w sieci hazardu. Pogłębiona analiza zjawiska hazardu online z perspektywy grających nastolatków jako grupy szczególnie narażonej na zagrożenia będące jego skutkiem”1 z 2017 roku, wiekiem podwyższonego ryzyka jest 16 lat. Przeciętny wiek rozpoczynania gry za pieniądze to 15 lat, lecz co dziesiąty grający nastolatek zaczął grać za pieniądze zanim skończył 14 lat.

Grające nastolatki nie ograniczają się do jednego rodzaju gier. Połowa z nich obstawia zakłady bukmacherskie online, a czterech na pięciu korzysta z naziemnych gier hazardowych. Najczęstszym powodem rozpoczęcia gry jest to, że przebywają w towarzystwie grających kolegów. Bezpośrednim impulsem do gry za prawdziwe pieniądze bywa wygrana jednego z nich. Tak było i u mnie.

Hazard internetowy ma duży potencjał uzależniający. „Jedynie co piąty badany nastolatek sytuuje się poza grupami ryzyka uzależnienia od hazardu; dwóch na trzech jest w różnym stopniu zagrożonych uzależnieniem, a odpowiedzi mniej więcej co dziesiątego sugerują, że już ma problem z hazardem” – czytamy w przytaczanym badaniu.

Zaczyna się niewinnie

Oto wybrane cytaty z wypowiedzi badanych:
– nudziłem się, to stwierdziłem, że poszukam sobie jakiegoś zajęcia
– wyskoczyła mi reklama na jakiejś stronie internetowej, wszedłem z ciekawości
– kolega powiedział, że to fajne i nie trzeba mieć 18 lat

Pamiętaj: Etap darmowej gry w wirtualnym kasynie lub czymś podobnym stanowi naturalny wstęp do gry za pieniądze.
– grałem tam za darmo i udało mi się zarejestrować, więc zacząłem tam grać regularnie
– grałem za wirtualne pieniądze i postanowiłem przerzucić się również na prawdziwe
– żeby pokazać znajomym, ile można wygrać pieniędzy

Połowa badanych przyznała, że żadne z rodziców nie wie o tym, że ankietowany gra w darmowe gry w wirtualnym kasynie internetowym. A jak to wygląda, gdy dzieci zaczynają grać za prawdziwe pieniądze? 68% rodziców nie ma o tym pojęcia


1. Projekt badawczy zrealizowany przez fundację Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) współfinansowany ze środków funduszu rozwiązywania problemów hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia
Udostępnij lub wyślij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *