Depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Może przyjść do każdego z nas, ale można z niej wyjść. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, dlatego jeśli zauważysz u siebie jej objawy, poproś o pomoc. 

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeżeli od dłuższego czasu czujesz się gorzej, masz obniżony nastrój, brakuje Ci sił i energii, jesteś ciągle zmęczony i zdementowany, poszukaj wsparcia. Depresja to żaden wstyd. Można ją wyleczyć. Umów się do psychologa lub psychiatry już teraz.

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób (ICD-10) w zależności od charakteru i nasilenia objawów wyróżnia się trzy rodzaje depresji:  łagodną, umiarkowaną i ciężką. Do podstawowych objawów klinicznych pierwszego epizodu depresyjnego należą: obniżony nastrój (smutek, przygnębienie), utrata zainteresowania działaniami (zobojętnienie emocjonalne, niezdolność do przeżywania przyjemności), osłabienie energii (szybsze męczenie się i utrzymujące się uczucie zmęczenia). U wielu osób cierpiących z powodu depresji występują liczne, ale mniej typowe objawy: zaburzenia snu, obniżenie libido, myśli samobójcze, problemy z koncentracją uwagi, utrata wiary w siebie, nieadekwatne poczucie winy, spowolnienie psychoruchowe, wzmożony lub zmniejszony apetyt, który prowadzi do zauważalnych zmian w masie ciała.

Osoba cierpiąca z powodu depresji często czuje się bezwartościowa, pesymistycznie ocenia swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.  Ponadto doświadcza długotrwałego (powyżej 2 tygodni) obniżenia nastroju z towarzyszącym przez większość dnia uczuciem rozdrażnienia, pustki, zobojętnieniem i wszechogarniającego smutku. Trudność w panowaniu nad swoimi emocjami i drażliwy nastrój są nie tylko źródłem cierpienia dla samego chorego, ale także dla osób z jego najbliższego otoczenia. Stopniowe wycofywanie się z życiowej aktywności może prowadzić do całkowitej utraty zdolności do podejmowania najprostszych decyzji czy też podejmowania czynności higienicznych.

Jeżeli zauważasz u siebie objawy depresji, skonsultuj się ze specjalistą. Zwróć uwagę na swoich najbliższych. Jeżeli zaobserwujesz u nich objawy depresji, przekonaj ich do tego samego.

O zdrowie psychiczne trzeba dbać tak samo, jak o fizyczne. Skoro więc chodzisz na siłownię, regularnie biegasz lub uprawiasz inne aktywności, to dlaczego miałbyś nie skorzystać z usług psychologa?

Zobacz także: 
Faza desperacji. Bezradność i depresja
Faza utrata nadziei. Nowy nałóg, więzienie czy śmierć?

Udostępnij lub wyślij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *