70% piłkarzy w Polsce przyznaje się do uprawiania hazardu. Prawie co dziesiąty twierdzi, że gra systematycznie. 8,4% może być od tego uzależnionych. Oznacza to, że w każdej polskiej drużynie piłkarskiej może być 2 zawodników, którzy są uzależnieni od hazardu – wynika z badań katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego.
Badania zostały przeprowadzone dla całościowej populacji pełnoletnich piłkarzy z województwa śląskiego. Uczestniczyli w nim zawodnicy z klubów, które w sezonie 2017/2018 i 2018/2019 brały udział w rozgrywkach Ekstraklasy, I, II, III i IV ligi. Kierownik badań dr Andrzej Szymański w rozmowie z WP Sportowe Fakty przyznał, że nie można na tej podstawie powiedzieć, że tak samo jest w całej Polsce, ale jednocześnie podkreślił, że te różnice nie są aż tak duże.
„Piłkarze należą do grupy podwyższonego ryzyka grania hazardowego. Spośród przebadanych osób 15% wykazuje niski poziom ryzyka uzależnienia się od gry hazardowej, 11% ankietowanych sportowców cechuje umiarkowany poziom ryzyka uzależnienia, a 8% piłkarzy wypełnia symptomy nałogowego uprawiania hazardu” – czytamy w raporcie z badań AWF w Katowicach.
„Szacuje się, że w grupie piłkarzy uprawiającej hazard największą popularnością cieszą się zakłady bukmacherskie oferujące swe usługi w internecie lub w stałych punktach obsługi. Z tego typu form hazardu korzysta odpowiednio 56% i 51% respondentów”.
Hazardzistów wśród piłkarzy, zwłaszcza obstawiających zakłady bukmacherskie może być znacznie więcej, co sugeruje sam raport z badań: “Zgodnie z paragrafem 3 art. 107 Regulaminu Dyscyplinarnego PZP – za uczestnictwo osób (w szczególności działaczy piłkarskich, sędziów, trenerów, zawodników) w zakładach bukmacherskich zawieranych w kraju lub za granicą, odnoszących się do wszystkich meczów piłkarskich, rozgrywanych z udziałem drużyn krajowych w kraju i za granicą grożą określone regulaminem kary dyscyplinarne”.
W celu zwiększenia świadomości i wiedzy wśród piłkarzy dotyczącej zagrożeń związanych z hazardem już w 2019 roku zacząłem prowadzić wykłady profilaktyczne dot. uzależnienia od hazardu dla klubów i akademii piłkarskich. Dotychczas odwiedziłem z nimi: Lech Poznań, Jagiellonię Białystok, Wisłę Puławy, Pogoń Szczecin i Sandecję Nowy Sącz. Wcześniej, na zaproszenie Ministerstwa Sportu i Turystyki, swoją hazardową historią podzieliłem się z przedstawicielami polskich klubów uczestniczącymi w szkoleniu „Przeciwdziałanie korupcji i ustawianiu zawodów sportowych w klubach piłkarskich”.
Więcej na temat moich wykładów, w tym REFERENCJE od klubów i szkół – TUTAJ.
Zobacz także:
Wykłady dla klubów piłkarskich
Wykłady dla szkół
11 wykładów w 2019 roku