Trwają mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Turniej tej rangi to prawdziwa uczta dla kibiców i GIGANTYCZNE zagrożenie dla osób uzależnionych od hazardu. Oczywiście, nie każdy kto obstawia mecze jest uzależniony. Każdy uzależniony najczęściej jednak zaprzecza, że ma problem.

Jak rozpoznać, że mający być źródłem rozrywki hazard staje się problematyczny, czyli uzależnia? Oto sygnały problemowego hazardu:
– Granie dłużej niż się planowano
– Obstawianie ponad swoje możliwości finansowe
– Ponawianie prób odegrania się po przegraniu
– Okłamywanie bliskich odnośnie stopnia zaangażowania w hazard
– Zaniedbywanie pracy lub obowiązków z powodu hazardu
– Trudności w skoncentrowaniu się na innych strefach życia niż gra
– Złość, agresja, wahania nastrojów

Pomocny mogą okazać się także opis faz uzależnienia od hazardu:

1. Faza zwycięstw – okazjonalne granie i pierwsze wygrane. Następuje pobudzenie i chęć większych wygranych. W konsekwencji gra się częściej i za coraz większe stawki. W przypadku „wielkiej wygranej” pojawia się nieuzasadniony optymizm. Człowiek zaczyna wierzyć, że może częściej i więcej wygrywać, więc obstawia jeszcze większe pieniądze.

2. Faza strat – Wysokie stawki to ryzyko dużych strat. W przypadku przegranych następuje chęć odegrania się. Kolejne niepowodzenia zwiększają chęć odrobienia utraconych środków, dlatego stawki kuponów idą w górę. Pojawiają się pierwsze pożyczki. Hazardzista cały czas wierzy, że nastąpi „wielka wygrana”, która pozwoli je spłacić. Ewentualne wygrane idą na spłatę długów, ale prędzej czy później gracz znów pożycza pieniądze.

3. Faza desperacji – narastające długi powodują panikę. Następuje separacja od rodziny, bliskich i znajomych. Pojawia się wyrzuty sumienia, poczucie winy, wyczerpanie, bezradność i depresja. Bywa, że obciążenia prowadzą do przestępstw.

4. Faza utraty nadziei – Poczucie beznadziejności sprawia, że pojawiają się myśli i/lub próby samobójcze. Zostają wówczas 4 wyjścia: ucieczka w inne uzależnienie (alkohol/leki/narkotyki), więzienie, śmierć (samobójstwo lub z ręki wierzycieli) lub zwrócenie się po pomoc.

Osoby uzależnione od hazardu mają łatwość w zaprzeczaniu problemom wynikającym z ich gry. Wpływ na to mają mechanizmy uzależnienia od hazardu oraz strach przed potencjalnymi konsekwencji tego, że prawda wyjdzie na jaw.

Sam już próbowałeś sobie radzić… Jeżeli masz problem z hazardem, najwyższa pora abyś poprosił o pomoc innych. Stawką są nie tylko pieniądze, za które grasz. Stawką jest Twoje życie.

Masz problem z hazardem lub dostrzegasz go

u kogoś ze swoich bliskichZAPRASZAM!


Zobacz także:

POMOC ONLINE
Nie siłuj się z hazardem!

Udostępnij lub wyślij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *