Wyobraź sobie świadomy stan stabilnego zrównoważenia, charakteryzujący się ciągłą wolnością od niepokoju i zmartwień. To „ataraksja”, stan wewnętrznego spokoju.

Żyjemy w czasach, gdy bezustannie szprycujemy się dopaminą za pośrednictwem mediów społecznościowych i dóbr materialnych. Jednocześnie otaczający nas świat pełen jest katastrof, chorób, przekazów straszących końcem świata i innych rozpraszaczy. Czy wobec takich okoliczności możliwe jest osiągnięcie spokoju?

Z pomocą przychodzi „ataraksja”, umiejętność radzenia sobie w obliczu wszystkiego, co w życiu nieuniknione – błędów, porażki, żalu, poczucia winy, utraty ważnych dla nas ludzi. To także nauka relaksowania się, zabawy, czerpania garściami z każdego dnia. Ataraksja jest po prostu stanem bez zaburzeń. Jak go osiągnąć?

Ataraksję można osiągnąć, jeśli ma się odwagę, by stawić czoła temu, co jest poza naszą kontrolą jak pandemie, katastrofy, starość czy śmierć. Kluczowe jest też to, by nie uzależniać szczęścia od spraw zewnętrznych, czyli niezależnych od nas.

Od pewnego czasu trenuję się w odczuwaniu szczęścia powierzając je wyłącznie kwestiom, które mam pod kontrolą. To elementy, o których pisałem – tutaj, czyli moje działania i reakcje na działaniach innych. Trening ten polega na świadomym odsuwaniu poczucia przyjemności i satysfakcji od rzeczy, które są poza moją kontrolą. W efekcie czuję się szczęśliwy podejmując określone działania i będąc wytrwały w ich realizacji. Szczęście daje mi także kontrola moich reakcji na działanie innych. Odczuwam też większy spokój, ponieważ czynników, które mogą mi go zaburzyć jest mniej.

Wyzbycie się lęku przed przed porażką, opinią innych i przed wszelkimi innymi rzeczami na które nie mamy wpływu sprawia, że wszystko staje się przyjemniejsze. Łatwiej jest wówczas zaznawać radości.

Stabilność wpływa na moje działania, ale też na to jak traktuję innych. W rezultacie mniej nerwowo reaguję na napotykane trudności i podchodzę do życia bardziej na luzie.

Oczywiście, nie zawsze się to udaje, ale doświadczenia związane z ataraksją skutecznie motywują do dalszych treningów.

Zobacz także:
Niepowodzenia
Śmierć
Kontrola

Udostępnij lub wyślij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *