Gniew to gwałtowna reakcja na przykry bodziec, która wyrażana jest agresją i niezadowoleniem. Wybuch gniewu niesie za sobą ogromne koszty – burzy nasz wewnętrzny spokój i wiąże się z konsekwencjami zachowań, które pod jego wpływem podjęliśmy.

Jak zapanować nad gniewem w odpowiedzi na zniewagę lub agresję? Kontrolując swoją reakcję emocjonalną. Gdy ktoś nas atakuje, powstrzymanie się od kontrataku wydaje się nadludzkim wysiłkiem. Podobnie jak ćwiczymy mięśnie, możemy jednak wyćwiczyć panowanie nad gniewem.

Tematem poprzedniego wpisu był „Osąd”. Jeżeli nie przypiszemy emocji ani osądu do jakiegoś zjawiska, opóźnimy jego osądzenie lub zmienimy swój osąd, to dostosowujemy swoje postrzeganie tego zjawiska. To sztuczka, która polega na spowolnieniu myślenia na dany temat w celu przyjrzenia się osądom, które wydajemy.

Unikanie gniewu nie oznacza, że mamy być pasywni. Zamiast tego możemy zaznaczyć swoją obecność i bronić własnego zdania w sposób, który zostanie usłyszany, ale nie zaburzy naszego wewnętrznego spokoju. Zamiast pasywnej agresji, niechęci, użalania się czy karania kogoś poczekajmy, aż fala gorącego gniewu opadnie, po czym wyrażamy swoje uczucia w racjonalnej formie.

Gdy czujemy pojawiający się gniew (napięcie w klatce piersiowej, przyspieszony puls itp.), warto na chwilę się zatrzymać. Czas, w którym jesteśmy w stanie powstrzymać się od reakcji, daje przestrzeń naszemu zdrowemu rozsądkowi, by nadążył za emocjami. W rezultacie jesteśmy w stanie dokończy interakcję bez przyniesienia szkody sobie i innym.

Impuls gniewu możemy zaś wykorzystać do wydobywania się z niekorzystnych sytuacji. Panując nad gniewem nie tylko ich nie pogorszymy, a znajdziemy i zastosujemy konstruktywne rozwiązania.

Panowanie nad gniewem w ten sposób jest trudne, ale osiągalne. A efekty? Sam się przekonaj.

Zobacz także:
Niepowodzenia
Śmierć
Kontrola
Stabilność
Osąd

Udostępnij lub wyślij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *